Aktuality

Zpráva z činnosti Evropské asociace onkologické farmacie (ESOP)

Přinášíme zprávu o aktuální činosti ESOP. Byly zvoleny nový výbor (board) a prezídium (extended board) společnosti, které budou společnost řídit v letech 2022-2025. Ve funkci pokladníka je členem výboru Roman Goněc. Výbor nebo prezídium se schází jednou za 6 týdnů, dvakrát do roka se pak schází schůze delegátů, kteří momentálně reprezentují už více než 60 zemí. Vzhledem k narůstajícímu počtu a aktivitě mimoevropských členů bylo odhlasováno, že se společnost přejmenuje na ESOP Global. Z praktických důvodů bylo rozhodnuto sjednotit sídlo a místo registrace společnosti do jednoho státu, kterým bude Německo.

O novinkách ve své činnosti ESOP informuje své členy pravidelnými newslettery a informacemi na svých stránkách www.esop.li

Další vzdělávání v oboru onkologické farmacie umožňuje ESOP jednak prostřednictvím týdenních workshopů (pod názvem EXCOP) konaných obvykle jednou ročně (letos v Johannesburgu) a dále prostřednictvím vzdělávacího programu EUSOP (100h směs elektronického a živého vzdělávání). Tyto programy jsou zpoplatněny a představují jeden ze zdrojů příjmů společnosti.

ESOP nadále rozvíjí své standardy kvality (QuapoS). Aktuálně platí verze 6. Základní teze jsou volně dostupné na stránkách (i v češtině). Verze s obsáhlými komentáři (v angličtině) je dostupná pro členy po vyplnění krátkého dotazníku. V roce 2023 se začne s přípravou verze 7. Prostřednictvím svých standardů se ESOP v roce 2022 výrazně podílel na vzniku evropského doporučení pro práci s cytotoxickými látkami.

Farmaceuti, kteří hledají informace o konkrétních problémech, se nyní mohou zapojit do „Special interest groups“, tj. pracovních skupin zaměřených na konkrétní činnosti onkologických farmaceutů.

ESOP se prostřednictvím ECO účastní projektů organizovaných Evropskou komisí. Z běžících projektů jsou to Protect-Europe (vakcinace proti HPV) a Smartcare (zlepšení kvality života pacientů vyléčených z rakoviny).

Bylo rozhodnuto, že příští kongres ECOP se uskuteční v Lisabonu ve dnech 2.-4.10.2024.

 

Roman Goněc

Delegát za ČR, 19.4.2023

 

ESOP logo

Další aktuality

20. 02. 2024

Vážení příznivci nemocniční farmacie, s radostí vás zveme na 28. Kongres nemocniční farmacie, který se bude konat v Brně ve dnech 15. až 17….

18. 02. 2024

Dovolujeme si Vás pozvat na XII. odbornou konferenci, kterou pořádá společnost Ardeapharma ve spolupráci s ČLS JEP – SKVIMP a ČFS ve dnech 25….

18. 02. 2024

Vážení kolegové dovolujeme si upozornit, že na úřední desce SÚKL bylo zveřejněno opatření obecné povahy, které je účinné k 1. 3. 2024 https://www.sukl.cz/sukl/oop-01-24-stanoveni-vyse-a-podminek-uhrady-individualne výbor…

24. 01. 2024

Vážené kolegyně, vážení kolegové, zveřejňujeme pozvánku na jubilejní „ X. BRNĚNSKÝ DEN KLINICKÉ FARMACIE“, který bude pořádán formou videokonference. Účast na konferenci je bezplatná…

Související instituce
a webové stránky