Interakce medicinálních hub
Na stránkách Sekce nemocniční farmacie budeme zveřejňovat i vaše příspěvky na odborná témata, Přečtěte si článek doc. Jana Juřici z Ústavní lékárny MOÚ Brno a Farmakologického ústavu LF Masarykovy univerzity na téma interakce léčiv z doplňky stravy.
Role farmaceuta při identifikaci potenciálních problémů souvisejících s užíváním léčiv je jistě zásadní. To se týká jak interakcí mezi léčivy, tak i interakcí mezi léčivy a doplňky stravy, vč. interakcí zahrnujících medicinální houby. Mnoho pacientů, zejména těch, kteří podstupují léčbu onkologického onemocnění, vyhledává alternativní léčbu a často se rozhodují na podkladě reklamy, doporučení svých známých nebo několika z kontextu vytržených informací, které si přečetli na různých internetových fórech a podobně. Často se sami aktivně svému ošetřujícímu lékaři nesvěří, že začali užívat daný doplněk stravy, popř. dietu bohatou na některý druh hub. Vzhledem k tomu, že tito pacienti jsou často současně léčeni léky, které mají úzké terapeutické rozmezí, stává se možnost interakcí reálným a vážným problémem. Jedna rovina tohoto rizika je, že pacient, u kterého dojde k této interakci může být v přímém ohrožení zdraví (nebo i života). Druhá rovina pak je, zda po takové příhodě bude léčba dále pokračovat a zda vůbec pacient má jiné možnosti terapie a jak je tato následná terapie reálně účinná. Je třeba poznamenat, že farmakokinetické interakce jsou často přeceňovány, zatímco farmakodynamické interakce bývají podceňovány a nemusejí být v různých databázích identifikovány. Při řešení tohoto problému mají hrát farmaceuti aktivní roli a v případě, že pacient užívá léčivo s úzkým terapeutickým rozmezím, mají se na užívání doplňků stravy aktivně ptát. Aktivním dotazováním pacientů na užívání doplňků stravy mohou lékárníci identifikovat potenciální problémy, následně poskytnout vhodnou radu, jak se těmto interakcím vyvarovat, popř. je omezit a neohrozit účinnost/bezpečnost základní farmakoterapie.
V příloze ZDE je tabulka interakcí sestavená k červnu 2023 na základě dostupných evidence-based informací z veřejně dostupných databází (PubMed, Web of Science, EMBASE). Zdrojová literatura je u autora.

Další aktuality
06. 03. 2025
Jak jsme již avizovali, kolegové ze SÚKL pro nás připravili seminář o dopadu Evropské legislativy (IVDR) na možnosti přípravy diagnostik v lékárně. Přihlašujte se …
23. 02. 2025
Zveřejňujeme Opatření obecné povahy 01–25, kterým SÚKL mění výši a podmínky úhrady individuálně připravovaných parenterálních výživ pro domácí terapii a stanovuje výši a podmínky…
14. 02. 2025
Zveřejňujeme osobní pozvánku Slovenských nemocničních farmaceutů v originálním znění: Veľmi radi by sme pozvali všetkých našich českých kolegov a priateľov, nemocničných farmaceutov, zúčastniť sa…
05. 02. 2025
Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abychom Vás i letos pozvali k účasti na tradiční „ XI. BRNĚNSKÝ DEN KLINICKÉ FARMACIE“, který bude pořádán formou videokonference….